Top menu

Korek – wegański trend czy materiałowa rewolucja w modzie?

Przez GECCOBAG.PL

Posted in , | Tags : , , , , , , , , , , ,

Idąc w duchu slow fashion i mody zrównoważonej, jesteśmy coraz bardziej świadomi wpływu naszych konsumenckich wyborów na środowisko, naszą planetę i życie własne i innych ludzi. Dlatego musimy zacząć zwracać uwagę na materiały, z których wytworzone są kupione przez nas produkty.

My jako marka, chcąc tworzyć produkty wegańskie i ekologiczne czujemy coraz większą potrzebę poszukiwania bardziej zrównoważonych materiałów. Materiałów ekologicznych i wegańskich, które są nieszkodliwe dla zwierząt i środowiska.

Ale czy istnieją tkaniny ekologiczne i wegańskie?

Tak!

Materiały te są z nami od wieków i teraz ponownie je odkrywamy. Dotychczas zastępowały je tańsze, łatwo dostępne, sztuczne tkaniny. A teraz trzymając się ducha slow fashion powoli wracamy do korzeni.

Jednym z takich materiałów jest korek. Myślę że każdy z nas miał okazję otworzyć butelkę do wina, gdzie był prawdziwy korek, prawda? Właśnie ten materiał chcielibyśmy wam przedstawić. Jednak zacznijmy od początku, czym jest korek i skóra korkowa?

Tkanina korkowa jest naturalna, odnawialna, biodegradowalna, lekka, w 100% przyjazna dla środowiska i nadająca się do recyklingu. Dzięki niej możemy stworzyć wegańskie produkty tj. torebki, plecaki czy akcesoria.

Ale skąd ją wziąć i jak powstaje?

Korek naturalnie jest pozyskiwany z kory dębu korkowego, który głównie rośnie na Półwyspie Iberyjskim (Portugalia i Hiszpania). Tworzenie tkaniny korkowej zaczyna się od zbiorów kory, którą zdejmuje się płatami, bez uszkadzania wewnętrznej części regenerującej kory. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny dla drzewa. Kolejne okorowanie może nastąpić dopiero po 9–12 latach, gdy zarosną poprzednie nacięcia i kora zregeneruje się. Korę pozyskuje się po raz pierwszy z drzew, które osiągnęły minimum 25 lat.

Korek jest więc naturalnym materiałem, który pozyskujemy bez szkody dla drzewa i środowiska. Jest nie tylko ekologiczny, ale i wegański.

Ale to nie wszystko!

Czyste powietrze dzięki pozyskiwaniu korka z drzew?

Tak! To możliwe!

Podczas wzrostu kory, drzewo wychwytuje dwutlenek węgla z atmosfery. A za każdym razem, gdy korek jest zbierany, drzewo pochłania więcej CO2, aby wspomóc proces regeneracji kory. Oznacza to, że regularnie okorowane drzewa korkowe magazynują trzy do pięciu razy więcej CO2 niż te, które nie były poddane temu procesowi. Biorąc pod uwagę, że drzewa korkowe mogą żyć nawet 300 lat, jedno drzewo może dostarczać korek przez wiele pokoleń.

Okorowane Dęby Korkowe mogą żyć nawet 300 lat

Oznacza to, że pozyskiwania kory dębu korkowego na skórę korkową nie powoduje uszkodzenia drzewa, a dodatkowo wzmacnia jego wzrost i pomaga oczyścić nasze powietrze i walczy z globalnym ociepleniem.

Jeśli utworzymy lasy dębu korkowego, których żywot będzie zabezpieczony popytem na korek dodatkowo zapewnimy długoterminową ochronę siedlisk setek gatunków zwierząt i roślin. Według World Wildlife Fund (WWF) „lasy dębu korkowego zapewniają jeden z najwyższych poziomów bioróżnorodności wśród siedlisk leśnych, a także największą różnorodność roślin na świecie”.

Jak wpłyniemy na naszą planetę kupując produkty z korka?

Kupując produkty korkowe wspieramy hodowców dębów korkowych, którzy muszą sadzić więcej drzew, które oczyszczają naszą planetę. W ten sposób tworzymy cykl, który jest zdrowy dla środowiska i naszej całej planety.

Kupując produkty ze skóry korkowej nie tylko chronimy zwierzęta, ale oczyszczamy powietrze, którym oddychamy!

Ale co z produkcją korka? Jak ona wpływa na nasze środowisko?

Dodatkową zaletą tkaniny korkowej jest to, że jej produkcja pozostawia minimalny ślad w czasie procesu jej tworzenia.

Stos zdjętej z drzewa kory w trakcie suszenia

Po zebraniu korka z drzew układa się go w stosach do wyschnięcia na około sześć miesięcy. Następnie korek jest gotowany w wodzie lub nad parą kilka godzin. Potem jest spłaszczany i formowany w dowolny materiał, do którego będzie używany. W przypadku tkaniny korkowej zazwyczaj jest zwijany do bardzo cienkiej postaci, a następnie wspierany przez podkład z tkaniny (zwykle z bawełny, poliestru lub poliuretanu).

Jakie są zalety korka?

Korek jest trwały i elastyczny. Spokojnie można go nazwać najlepszym ekologicznym materiałem, który zastąpić może sztuczne materiały wykorzystywane w produkcji produktów codziennego użytku, takich jak wegańskie torebki, plecaki czy akcesoria. Dodatkowo wysoka jakość skóry korkowej posłuży lata.

Skórze korkowej nie groźny jest żaden deszcz. Jest ona wodoodporna.

Dzięki temu, że powietrze stanowi 90% kory, tkanina korkowa jest bardzo lekka.

Stanowi idealny, roślinny zamiennik dla skóry naturalnej.

Każdy kto dotknie produktu korkowego od razu czuje różnicę i wie, że jest to kawałek natury, a nie jakiś plastik. Tkanina korkowa to wegańska alternatywa dla skóry naturalnej. Żadne zwierzę nie ucierpiało przy produkcji tego materiału.

Skóra korkowa, którą używamy w naszych wegańskich produktach powstała w Hiszpanii. Używamy tkaniny korkowej na podkładzie poliestrowo-bawełnianym lub bawełnianym.

Wszystkie nasze produkty szyte są w poznańskiej pracowni kaletniczej, gdzie nie nastawiamy się na masówkę. Staramy się zapewnić jak najlepsze warunki pracy, choć łatwo nie jest. Slow life i slow fashion wymagają od nas dużo, ale warto!

About The GECCOBAG.PL

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Komentarz