Top menu

Skóra roślinna – w zgodzie z naturą ?

Przez GECCOBAG.PL

Posted in , | Tags : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dążąc do zrównoważonego rozwoju w świecie mody kładziemy coraz większy nacisk na poszanowaniu natury. Nie chcemy już produkcji ze skóry zwierzęcej, mającej negatywny wpływ na środowisko i wątpliwą humanitarność pozyskiwania surowca. Nie chcemy także syntetycznego tworzywa, które przyczyniają się do skrzenia środowiska mikroplastikem i toksynami.

W takim razie, czy da się uniknąć produktów pochodzenia zwierzęcego i ich sztucznych, szkodliwych dla środowiska alternatyw produkowanych z ropy?

Tak! Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej przyjaznych środowisku i etycznych materiałów roślinnych, dzięki czemu skóra naturalna oraz syntetyczna zaczynają powoli tracić na znaczeniu.

Co proponuje rynek i nauka dla zrównoważonej mody? Jakie skóry roślinne możemy spotkać na rynku?

Skóra z kaktusa

Na pierwszy rzut idzie roślinna skóra z kaktusa, czyli Desserto. Desserto jest częściowo biodegradowalna i posiada specyfikacje techniczne wymagane przez przemysł mody, galanterii skórzanej, meblarskiej, a nawet motoryzacyjnej. Po ścięciu dojrzałych liści suszy się je na słońcu przez trzy dni, aż do osiągnięcia pożądanego poziomu wilgotności. Powstały surowiec organiczny jest następnie przetwarzany i mieszany z nietoksycznymi substancjami chemicznymi, aby później nadać mu dowolną teksturę i kolor. Produkcja jest w pełni ekologiczna, więc w jej procesie nie stosuje się żadnych herbicydów ani pestycydów. Cały pozostały niewykorzystany w produkcji organiczny materiał z kaktusów jest eksportowany i sprzedawany w kraju przemysłowi spożywczemu.

Skóra z jabłka

A raczej produkt wytwarzany z odpadów jabłkowych. Patent na takie naturalne tworzywo mające właściwości skóry już jest. I to w rękach polskiej firmy. Jeszcze w bieżącym roku może trafić do produkcji seria produktów wytwarzanych z materiału posiadającego wygląd i cechy naturalnej skóry. Powstaje on z wytłoków jabłkowych, a więc czego jak czego, ale surowca nie zabraknie. Może być alternatywą dla naturalnych czy syntetycznych skór i jest w pełni biodegradowalny. Użycie niewykorzystanych resztek żywnościowych do produkcji wysokiej jakości dóbr jest naprawdę innowacyjną ideą, która sprawdza się doskonale także w przypadku ekologicznej alternatywy dla skóry. Technologia zyskała na popularności i aktualnie produkty z jabłek oferuje już kilka producentów (w tym polska firma Bio2Materials).

Skóra z korka

Sprawdzona, ekologiczna, a przy tym nie kosztuje więcej niż naturalna skóra. Tkanina korkowa jest wytwarzana bez szkody dla zwierząt i roślin. Żadne drzewa nie są wycinane w celu uzyskania korka, a usunięcie kory jest w rzeczywistości korzystne dla jego wzrostu i powietrza. Korek biodegradowalny i w 100% naturalny. Dęby korkowe rosną w lasach, bez pomocy chemicznych pestycydów i nawozów. Lasy te są domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin, w tym zagrożonego Rysia Iberyjskiego. Promując wzrost dębów korkowych chronimy tą bogatą różnorodność leśną. Bez toksycznych chemikaliów zaangażowanych w produkcję, zbiór i przetwarzanie tkaniny korkowej, można śmiało stwierdzić, że jest ona zrównoważona i przyjazna dla środowiska. Więcej dowiecie się w naszym artykule tutaj.

Skóra z ananasa

Materiał o nazwie Piñatex to kolejne tworzywo imitujące naturalną skórę. Wykonane jest z włókien liści ananasa, które zgniłyby, gdyby nie zostały ponownie przetworzone. Do wyprodukowania materiału nie jest potrzebne powiększanie areału upraw, dodatkowa woda, nawozy ani nawet praca ludzi, co więcej plantatorzy mają dodatkowe zyski poprzez 100% wykorzystanie surowca. Ponadto, po wydobyciu włókien, pozostała biomasa jest wykorzystywana jako naturalny nawóz lub przetwarzana w procesie fermentacji na biopaliwo. Jak zaznacza producent, celem firmy jest rozwój naukowych i designerskich innowacji przy jednoczesnym niskim wpływie na środowisko i pozytywnym oddziaływaniu na lokalne społeczności. Piñatex ma znaczek PETA, co oznacza, że żadne zwierzęta nie są krzywdzone w czasie produkcji oraz do produkcji nie są używane żadne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Skóra z kawy i muszli

Tômtex, bo taka jest faktyczna nazwa tego materiału został opracowany przez wietnamską projektantkę Uyen Tran i jest wytwarzany z fusów kawy i chityny, która znajduje się w szkielecie skorupiaków. Nie można go zatem nazwać wegańskim, ale z całą pewnością jest zero-waste. Do produkcji zostają wykorzystane odpady, które produkuje światowy przemysł spożywczy. Jest biodegradowalny, trwały, ale jednocześnie na tyle miękki, że można go szyć ręcznie lub maszynowo. Każdego roku, przemysł spożywczy wytwarza aż do 8 milionów ton odpadów z muszli z owoców morza i 18 milionów ton fusów kawy. To potężny odpad, który w ten sposób może zostać wykorzystany.

Skóra z liści palmowych

Tak zwana skóra palmowa, czyli przetworze liście palmowca. Na całym świecie rośnie około 80 milionów takich palm, więc jest to surowiec bardzo łatwo dostępny. Ten ekologiczny materiał w swoich projektach wykorzystuje holenderski projektant Tjeerd Veenhoven – zajmuje się projektowaniem dywanów z przypominającego skórę z tworzywa naturalnego. Projektant zaczął eksperymentować ze skórą z liści palmowych kilka lat temu. Liście te są naturalnie kruche, ale po potraktowaniu ich wodą, gliceryną i kilkoma innymi naturalnymi substancjami stają się miękkie i elastyczne. Pozwala to na ich dalsze wykorzystanie. Przyszłość palmowej skóry wydaje się być obiecująca, szczególnie że i inne firmy wyrażają zainteresowanie tym tworzywem. Na przykład producenci samochodów zastanawiają się nad tego typu pokryciem foteli.

Skóra z grzybów

Muskin jest tworzywem wyprodukowanym z subtropikalnych grzybów Phellinus ellipsoideus. W dotyku przypomina delikatną skórę zwierzęcą. Jest oddychający, miękki i można go użyć w bezpośrednim kontakcie ze skórą ludzką, ponieważ przy jego produkcji nie używa się absolutnie żadnych substancji potencjalnie toksycznych. Badania laboratoryjne pokazują, że tego rodzaju grzybowa „skórka” jest materiałem higienicznym: powstrzymuje namnażanie się bakterii. Kolejną przydatną właściwością tego materiału jest jego higroskopijność – wilgoć jest wchłaniana do materiału i powoli uwalniana. Te dwa czynniki są przydatne przy wielu zastosowaniach, takich jak wkładki do butów czy paski do zegarków. Niestety materiału tego produkuje się niewiele (40-50 m2/miesiąc), w związku z czym nie jest aktualnie sprzedawany na dużą skalę.

Skóra z wody kokosowej

Malai to biokompozytowy materiał stworzony przez firmę z Indii, która postanowiła rozwiązać problem marnowania wody kokosowej. „Współpracujemy z rolnikami i przetwórcami kokosów w południowych Indiach, którzy po usunięciu plonu białego miąższu z dojrzałych orzechów kokosowych mają dużo „odpadów” wody kokosowej. Normalnie te ścieki byłyby odprowadzane do kanalizacji, ale to samo w sobie powoduje zanieczyszczenie wody i zakwaszenie gleby. Każdego dnia mała jednostka przetwarzająca kokosy wyrzuca do 4000 litrów tej wody dziennie.” Firma skupuje je i umieszcza ją w kadziach, gdzie po sterylizacji otrzymujemy bogaty w energię, całkowicie naturalny składnik odżywczy, którym może żywić się nasza kultura bakteryjna. Okres fermentacji trwa od dwunastu do czternastu dni. Następnie wytwarzany jest z tego równoważony, naturalny i ekologiczny surowiec.

Skóra z grzybni

Mylo i Reishi to skóropodobne materiały wykonane z grzybni, podziemnej struktury korzeni grzybów. Firma produkująca włókna tekstylne Bolt Threads opracowała Mylo we współpracy z firmą Ecovative, która była pionierem technologii wytwarzania grzybni w celu tworzenia miękkich, elastycznych pianek (jako bardziej zrównoważoną alternatywę dla opakowań styropianowych). Grzybnia to podziemna struktura korzeni grzybów. Rośnie jako maleńkie nitki, które tworzą rozległe sieci pod poszyciem lasu. Aby wyprodukować Mylo/Reishi, tworzone są optymalne warunki wzrostu dla komórek grzybni, które samo organizują się w elastyczny, trwały materiał, który jest niezwykle podobny do skóry zwierzęcej. Materiały te wykonane są z materii organicznej, są całkowicie biodegradowalne i nietoksyczne. Końcowy produkt jest tak samo wodoodporny, elastyczny i trwały jak skóra naturalna i absolutnie w niczym mu nie ustępuje. Nawet w dotyku jest trudny do odróżnienia.

Skóra z drożdży

ZOA to najbardziej zaawansowana produkcyjnie alternatywa skóry zwierzęcej. Suzanne Lee odkryła w laboratorium, że procesy biofabrykacji mogą wytwarzać materiały skóropodobne poprzez fermentację drożdży. Spędziła następne 10 lat eksperymentując z gigantycznymi kadziami bakterii, jednocześnie doradzając markom odzieżowym, jak stosować nowo wynalezione materiały. Jako dyrektor kreatywny w biotechnologicznym startupie Modern Meadow, pomogła prowadzić materiał ze skóry o nazwie Zoa, a teraz współpracuje z firmą Evonik zajmującą się fermentacją przemysłową w celu skalowania procesu biofabrykacji. ZOA powstaje z wyrafinowanego połączenia biologii z technologią. Dzięki osiągnięciom bioinżynierii, pomysłodawcy stworzyli w laboratorium materiał ze zmodyfikowanych białek drożdży i biopolimerów. „Projektujemy i edytujemy DNA, umieszczamy je w komórkach drożdży, a następnie wykorzystujemy proces fermentacji do skalowania. Możemy faktycznie warzyć kolagen białkowy, tak jak warzysz piwo i używać go wszędzie tam, gdzie można użyć materiału skórzanego, czy to w modzie, wnętrzach czy samochodach”.

Czy kupienie produkty ze skóry roślinnej wystarczy? Czy właśnie o to chodzi w modzie zrównoważonej?

Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój i branżę modową, pamiętaj, że zawsze jest to zagadnienie pełne niuansów. Nawet najbardziej ekologiczne procesy produkcyjne mają wpływ na środowisko. Pomyśl o swoich osobistych wartościach i etyce, gdy zastanawiasz się, na co wydajesz pieniądze.

Ważne jest również wyzbycie się konsumpcyjnego podejścia do roli odzieży w naszym życiu. Starajmy się kupować mniejsze ilości nowych rzeczy. Tylko to, czego naprawdę potrzebujemy i poszukiwać towarów wysokiej jakości, które będziemy mogli nosić przez wiele lat.

Więcej o modzie zrównoważonej dowiesz się w naszych następnych artykułach.

About The GECCOBAG.PL

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Komentarz