Top menu

Skóra wegańska – czy naprawdę jest ekologiczna?

Przez GECCOBAG.PL

Posted in | Tags : , , , , , , , , , , , , , ,

Jak ustaliliśmy w poprzednim artykule, skóra naturalna, z jednej strony jest ekologiczna, bo jest odpadem, produktem ubocznym po hodowli i uboju zwierząt przez przemysł mięsny. Jednak, aby skórę można było wykorzystać trzeba ją wygarbować, żeby nam nie zgniła. I tu pojawia się problem, ponieważ większość skór jest garbowana chemicznie, w sposób nieprzyjazny środowisku. Kolejnym aspektem jest to czy chcemy, aby faktycznie zwierzęta cierpiały i były zabijane?

Odpowiedzią na te zarzuty (szczególnie obrońców praw zwierząt) miała być skóra ekologiczna, skóra wegańska. I faktycznie w ostatnich latach mocno zyskuje na popularności.

Przewiduje się, że do 2025 r. wegański przemysł skórzany będzie wart 89 miliardów dolarów.

Organizacje praw zwierząt, takie jak PETA, zajęły stanowisko, że do produkcji odzieży i akcesoriów nie należy używać żadnych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

Rosnąca świadomość okrucieństwa chowu przemysłowego, warunków socjalnych pracowników podczas produkcji skóry oraz zagrożeń dla środowiska wpływa na zmianę opinii odnośnie przemysłu skórzanego. Odpowiedzią na te zarzuty (szczególnie obrońców praw zwierząt) miała być skóra wegańska. I faktycznie w ostatnich latach zyskuje ona mocno na popularności.

Przewiduje się, że do 2025 r. wegański przemysł skórzany będzie wart 89 miliardów dolarów.

No, ale co to jest ta skóra wegańska, skóra ekologiczna, skaj?

Skóra wegańska to materiał skóropodobny, wyprodukowany w taki sposób, aby żadne zwierzęta nie były bezpośrednio wykorzystywane w procesie tworzenia. Sama natura terminu „skóra wegańska” to oczywiście oksymoron, podobnie jak wegańska kiełbasa czy wegańska wołowina. Inne nazwy tego materiału to skóra sztuczna, skóra ekologiczna, skóra alternatywna i skóra syntetyczna.

Skóra wegańska jest zrobiona głównie ze skóry poliuretanowej (PU) i polichlorku winylu (PCV / PCW). Materiały te naśladują skórę naturalną, głównie powierzchnią materiału i jego fakturą. To tkanina wykonana z PCW lub PU i naniesione na siatkę poliestrową lub bawełnianą.

Niestety w żadnym z tych przypadków skóry te nie są zrównoważone, ani nawet nie ulegają biodegradacji. o tak naprawdę tylko plastik, który rzadko kiedy jest poddawany recyklingowi. Materiały PU i PCW muszą być poddane licznym procesom chemicznym, aby stały się wystarczająco elastyczne, by naśladować właściwości skóry, a ich biodegradacja na składowiskach odpadów trwa miliony lat. Niektóre firmy rafinują swoje produkty poliuretanowe, aby zmniejszyć ilość ropy naftowej potrzebnej do ich produkcji, ale większość syntetycznej skóry na rynku jest produkowana tak tanio, jak to możliwe, co oznacza, że większość firm poświęca świadomość ekologiczną na rzecz mniejszych kosztów.

Jaka jest różnica między skórą PWC i PU?

PWC (ang. PVC) to najtańszy zamiennik skóry naturalnej. Materiał ten naśladuje skórę naturalną, głównie powierzchnią materiału i jego fakturą. To tkanina wykonana z PCW naniesionego na siatkę poliestrową. Jest nieprzepuszczalna, można ją łatwo zmywać i ze względu na wiele warstw jest wytrzymalsza i trwalsza od PU. Jest prawie dwukrotnie tańsza od skóry poliuretanowej i jest najczęściej wykorzystywana w tapicerce i obuwiu. PCW może wytrzymać bardziej surowe warunki użytkowania i pogodowe niż PU.

PU wykonana jest na siatce bawełnianej lub sztucznej. Jest to tkanina nieco droższa od PVC. Ma dobrą wytrzymałość, jest miękka i komfortowa w dotyku oraz lekko przepuszczalna. Różni się również tym, że nie tylko na wierzchniej stronie przypomina skórę naturalną, ale również jej spodnia strona może mieć odpowiednie tłoczenia. Dlatego wielokrotnie nawet znawcy mylą się w określeniu tkaniny na pierwszy rzut oka. PU ma mniej warstw, dzięki czemu jest bardziej plastyczna i elastyczna w użytkowaniu. W rezultacie skóra PU jest częściej wybieranym materiałem na odzież do noszenia i torebki.

Przewagą skóry ekologicznej i skaju jest to, że występuje w przeróżnych wersjach kolorystycznych i różnych fakturach, których najczęściej nie da się uzyskać na skórze naturalnej. Nie da się ich też uzyskać w naturalny, ekologiczny sposób.

Jak widać, skóra ekologiczna, skaj jest tylko wytworem marketingowym. Jej skład nie jest naturalny ani przyjazny środowisku.

W takim razie czy skóra ekologiczna jest faktycznie ekologiczna?

Jedynym związkiem między ekologią a tą tkaniną jest fakt, że przy produkcji materiału nie ucierpiało żadne zwierzę. Dla wielu ludzi jest to cecha wystarczająca do zastosowania syntetyku wszędzie, gdzie tylko się sprawdzi. Skóra ekologiczna to nic innego jak PVC.

PVC to plastik na bazie ropy naftowej wytwarzany z paliw kopalnych, który może być szkodliwy dla zdrowia ludzkiego i nie ulega biodegradacji.

Większość skór syntetycznych dostępnych obecnie na rynku jest wytwarzana przez powlekanie dzianiny poliestrowej ciekłym poliuretanem lub polichlorkiem winylu pochodzącym z paliw kopalnych. Nie ma więc co udawać, skóra PCV i PU są naprawdę złe. Obie do swej produkcji wykorzystują ogromne ilości energii, wody i chemikaliów.

Tworzywa sztuczne podczas produkcji uwalniają szkodliwe toksyny, które przenikają do powietrza i wody zagrażając życiu ludzi i zwierząt, dewastując środowisko i klimat.

Niektóre tworzywa sztuczne mogą uwalniać toksyny zarówno po, jak i w trakcie użytkowania. Nie podlegają biodegradacji i recyklingowi, zanieczyszczając oceany mikroplastikiem (mikro cząstki mogą przedostać się do wody, podczas prania lub razem z deszczem na wysypisku).

Jak wynika z niedawnej analizy badań nad wegańską skórą przeprowadzonych przez Harper’s Bazaar.

„Włókna syntetyczne z odzieży są największym źródłem zanieczyszczenia oceanów mikroplastikami.”

„Szacuje się, że każdego roku do oceanów trafia 13 milionów ton włókien syntetycznych”, ostrzega Sandor.

Więcej informacji o mikroplastiku w wodzie znajdziecie tutaj:

Biorąc pod uwagę negatywny wpływ na środowisko przerabiania paliw kopalnych w plastik, używanie chemikaliów, nienaturalnych barwników i nadmiernych ilości wody w celu wytworzenia niebiodegradowalnej skóry – przyjazność dla środowiska wegańskiej skóry jest mocno niepokojąca.

W procesie produkcji PCV uwalniają się dioksyny. Te chemikalia powodują raka oraz problemy rozwojowe i reprodukcyjne. PVC wykorzystuje ftalany. Sam PVC byłby bardzo sztywny, więc aby uczynić go bardziej miękkim i plastycznym, dodaje się plastyfikatory ftalanowe. Ftalany są uważane za substancje rakotwórcze i zaburzające gospodarkę hormonalną.

Skóra PU jest z pewnością lepsza, ale podczas jej produkcji nadal stosuje wiele toksycznych chemikaliów, takich jak dimetyloformamid, które są również w podobny sposób powiązane z różnymi nowotworami i wadami wrodzonymi.

A co z utylizacją takich skór?

Ogromym problemem jest utylizacja odpadów PCV. Spalanie ich oznacza uwolnienie do środowiska bardzo toksycznych dioksyn i furanów, metali ciężkich oraz opóźniających palenie związków bromu. Ponowne wykorzystanie odpadów jest niezwykle trudne, ilość domieszek właściwie wyklucza możliwość sprawnego recyklingu.

Odzysk PCV nie jest w Polsce prowadzony, toteż jedynym rozwiązaniem jest składowanie tych odpadów. Nawet na zabezpieczonych składowiskach uwalniać one będą znaczące ilości toksycznych związków.

Co w takim razie nam pozostaje, jeśli nie chcemy produkować więcej plastiku?

Rozwiązaniem są najnowsze skóry wegańskie, bez plastiku z wykorzystaniem roślin. Ale o tym już w następnym artykule.

About The GECCOBAG.PL

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Komentarz